تبلیغات
بازاریابی مجازی
email campaign

ایمیل مارکتینگ یک بخش جدایی ناپذیر از تبلیغات بسیاری از شرکت هاست. در سال 2011 تحقیقات فورستر گزارش داد که 88 درصد از شرکتها برای بازاریابی و فروش محصولات خود از ایمیل مارکتینگ به عنوان بخشی از استراتژی خود استفاده می کنند.
نکات بسیار بیشتری در ایمیل مارکتینگ وجود دارد. ایمیل مارکتینگ تنها فشردن یک دکمه برای ارسال ایمیل ها نیست. هرچند اگر بازاریابان کم تجربه و یا بی تجربه از تکنیک های موثر بازاریابی قبل از ارسال آنها مطلع نباشند،می توانند ضربه ها و آسیب های زیادی بخورند.
در این مقاله سعی می کنیم که تا به صورت گام به گام مراحل ساخت یک کمپین ایمیلی را مورد بررسی قرار می دهیم.اولین گام : انتخاب نرم افزار ایمیل مارکتینگ

برای ارسال ایمیل روش های مختلفی همچون استفاده از نرم افزارهای حرفه ای ایمیل مارکتینگ ، گروه های یاهو و گوگل و سرور های مخصوص ارسال ایمیل وجود دارند . بهترین روش برای ارسال ایمیل استفاده از یک نرم افزار ایمیل مارکتینگ حرفه ای است ، چرا که روش های دیگر دارای معایب و محدودیت های خاص خود هستند . برای مثال ارسال ایمیل از طریق یاهو و جیمیل دارای محدودیت روزانه است و اگر زیاد ارسال کنید ( مثلا ۶۰۰ ایمیل ) شما به عنوان اسپمر شناخته شده و سرویس تان مسدود می شود . ارسال ایمیل از طریق نرم افزارهای ایمیل مارکتینگ دارای مزیت های فراوانی همچون :

● کاهش احتمال اسپم شدن ایمیل های ارسالی

● ارسال ایمیل ها با سرعت بسیار بالا ، مثلا از طریق این نرم افزارها شما می توانید ۵۰۰۰۰ ایمیل را در کمتر از یک دقیقه ارسال کنید .

●  امکان شخصی سازی ایمیل ها

● امکان جمع آوری لیست ایمیل ها از طریق فرم اشتراک

● در اختیار قرار دادن سابقه کاملی از ایمیل های ارسالی به یک شخص

● انجام عملیات نگهداری سالم لیست ایمیل

● در اختیار قرار دادن گزارشات کاملی از ایمیل های ارسالی ، مثلا چند نفر ایمیل شما را باز کرده، چند نفر اسپم کرده، چند نفر روی لینک های شما کلیک کرده، چه کسانی روی یک لینک خاص کلیک کرده اند .

دومین گام : به دست آوردن لیستی از آدرس ایمیل مخاطبانتان

تهیه لیست مخاطبان یکی از مراحل مهم دستیابی به یک برنامه ایمیل مارکتینگ موفق است .  اگر شما بتوانید با روش های علمی و صحیح به لیست ایمیلی از مخاطبانتان دست پیدا کنید ، می توانید بازاریابی تان را هدفمند انتخاب کنید . بنابراین خرید و جمع آوری ایمیل از طریق نرم افزارها و سایت های ارائه دهنده لیست های ایمیل را فراموش کنید چرا که استفاده از این روش ها نتیجه ای جز هزینه های اضافی و بد نامی برای کسب و کار شما چیزی در بر نخواهد داشت . لیست ایمیل لازم نیست بلند باشد تا تاثیر گذار شود . بهترین لیست ایمیل ها شامل مشخصات مشتریان وفادار و تکراری ، منابعی برای معرفی مشتریان جدید با احترام به حریم خصوصی شان و مشتریان علاقه مند و احتمالی آینده اند که تجارت شما را آن قدر خوب می شناسند که ایمیلتان را از دیگران تشخیص می دهند . از روش های زیر می توانید برای تشویق افراد جهت ثبت نام در لیست ایمیل تان استفاده کنید :

● برای ترغیب کاربران به عضویت در خبرنامه می توانید از پیشنهاد های ویژه ای مانند تخفیف های دوره ای و جشنواره های فصلی ، ارائه خدمات رایگان و هدایای ویژه استفاده کنید .

● در وب سایت و در امضای ایمیل تان لینک ثبت نام قرار دهید .

● فرم ثبت نامی تهیه کنید و در سایت های رسانه ی جمعی قرار دهید .

● از افراد بخواهید آدرس ایمیل شان را به صورت پیام کوتاه به موبایل تان ارسال یا فرم ثبت نام موبایلی پر کنند .

● از هر کس که ملاقات می کنید آدرس ایمیلش را بخواهید .

● وقتی کارت ویزیت تان را به کسی میدهید از او بخواهید به لیست شما بپیوندند .

● از کسانی که با شما تماس میگیرند ، آدرس ایمیل بخواهید .

● در برنامه ها و نمایشگاه های تجاری آدرس ایمیل جمع آوری کنید .

● در فرم خرید آنلاین آدرس ایمیل و اجازه ارسال ایمیل را از مشتری بخواهید .

● در تبلیغات آنلاین لینکی برای ثبت نام قرار دهید .

سومین گام : تعیین و تهیه محتوای ایمیل

برای تهیه محتوای ایمیل در ایمیل مارکتینگ همیشه باید اصل۷۰ درصد آموزش یا محتوای رایگان و ۳۰ درصد معرفی محصول را در نظر داشته باشید و بر اساس این اصل محتوای ایمیل تان را بنویسید . محتوای ایمیل تان در ایمیل مارکتینگ می تواند شامل :

● مقالات آموزشی در حوزه کاری خودتان

● تجربه موفق مشتریان و تاثیرات مثبت محصولات و خدمات شما

● مصاحبه با افراد متخصص و موفق در حوزه کاری خودتان

● نظرسنجی و آمارها

● معرفی محصولات جدید

دقت کنید که اگر خبرنامه شما جذاب و شامل اطلاعات مفید نباشد بعد از چند بار ارسال ، توسط مشترکین ایمیل شما دیگر باز نخواهد شد. پس مطمئن شوید که چیز ارزشمند و جذابی را برای مشترکین خود می خواهید ارسال کنید . مثلا اگر شما یک آژانس مسافرتی هستید می توانید هفته ای یکی از هتل هایی که در تورها استفاده می کنید را معرفی کرده و یا اگر یک شرکت دکوراسیون هستید هفتگی تصاویری از پروژه های خود را برای مشترکین خود ارسال کنید .

چهارمین گام : ساخت یک کمپین تبلیغات به کمک ایمیل


در این بخش که آخرین مرحله از ایمیل مارکتینگ است شما باید اطلاعات ایمیلی را که می خواهید ارسال کنید ، وارد کنید . این اطلاعات شامل نام کمپین ، موضوع ایمیل ، نام فرستنده ایمیل ، وارد کردن آدرس ایمیل خودتان می باشد . سپس باید قالب ایمیل خود را طراحی و محتوای ایمیل تان را وارد کنید و سپس تنظیمات مربوط به تاریخ و ساعت ارسال ایمیل تان را وارد کنید .

منبع: marketingininternet.ir

برچسب ها: email campaign،

تاریخ : چهارشنبه 30 اردیبهشت 1394 | 08:01 ق.ظ | نویسنده : م رضایی | نظرات